Sida 1 av 1

Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 14:45
av släggan
När jag trycker på bromsen så sjunker den mjukt ner i botten. Så tar den precis bara lite i botten. Jag har provat byta bromsolja och luftat riktigt utan framgång. E det bromsbackarna eller någon huvudcylinder som strular? Mvh / Catalina 69 (trumbromsar)

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 18:56
av The Judge
Kolla om det rinner olja från nå´n hjulcylinder?

Om inte så är det dags att renovera eller byta huvudbromscylinder?

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 22:05
av släggan
Ok..Verkar inte som om det har läckt någonstans under bilen.
Ser lite fuktigt ut vid nipplen på den bakre kammaren i huvudcylindern. Den var dessutom nästan tom.

Men även om det skulle läcka väldigt lite så skulle det väl ändå bromsen fungera ända tills huvudcylindern e tom på olja. Det kan ju ta veckor..!

E det inget annat som kan spöka?
Eller det e utan tvekan huvudcylindern som e boven?
Mvh Släggan

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 22:15
av Firebird
Läcker den bromsvätska så tar den oxå in luft.

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 22:37
av släggan
Den har inte läckt ut någon som helst synlig olja alls efter jag luftat o haft mig. Bromsen går ändå mjukt ner i botten. Och allra längs ner bromsar den till lite..

Om det tar 1 vecka för en droppe olja att tränga ut så tar det minst lika lång tid för motsvarande luft att tränga in.. :roll:

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 14 jul 2010 22:58
av The Judge
släggan skrev:Den har inte läckt ut någon som helst synlig olja alls efter jag luftat o haft mig. Bromsen går ändå mjukt ner i botten. Och allra längs ner bromsar den till lite..

Om det tar 1 vecka för en droppe olja att tränga ut så tar det minst lika lång tid för motsvarande luft att tränga in.. :roll:
Din beskrivning berättar för mig att tätningarna på kolven i huvudcylindern inte håller tätt, sannolikt p.g.a. rost i cylinderns mitt då eftersom det nyper till litet i slutet på slaget?

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 17 jul 2010 09:47
av släggan
Går det renovera upp den och byta packningar eller det e bara att byta ut?
Var får man fatt i delarna. Har varit ute o kollat men inte hittat varken renoveringssats eller utbytes..

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 17 jul 2010 10:13
av pontrace
Jag hade istort sätt liknande problem, Det läkte mot servon. En renoverings sats kostar mellan 300-450 och jag fick tag på en ny cylinder för 1000:- grejjen är den att om du tänker renovera själv så kan det visa sig att cylindern är sämre än tänkt. Jag skulle köpt en färdig från början. Kan ge nr till en kille som kan fixa både cylinder och pcknings sats om du så vill.

Eklunds Bilservice Åshammar: 0290-50650 "Strax utanför sandviken" Han kanske kan skicka eller i sin tur hänvisa till annan närmare återförsäljare"

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 17 jul 2010 22:23
av The Judge
Som pontrace säger!

Men för din egen nyfikenhets skull, plocka bort de du har och undersök den!
Om loppet är alltför rostigt så är det bara att köpa en ny för en tusing, som håller i 40+ år till.
Även HansenRacing har passande huvudcylinder till din bil, och repsats om det skulle visa sig räcka?

(Billigare dock att ta hem en från www.rockauto.com själv).

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 18 jul 2010 13:07
av pontrace
Jäkla bra sida !!! " rockauto" :razz:

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 19 jul 2010 09:39
av GTO 68
Hej
Jag hade problem med luftningen på min Firebird 67. det blev inte bra hur jag än gjorde. visade sig att fördelningsventilen till bakhjulen, tror den heter det. (Proportioning valve på engelska) läckte så den sög in luft den vägen. Bytte ut den och sedan gick det att lufta bromsarna med önskat resultat! kan vara värt att kolla om du nu har en, Tror att den bara satt på bilar med skivbromsar fram.

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 28 jul 2010 10:38
av släggan
Nu har jag plockat ner huvudcylindern för kontroll. Men får inte ut den innersta kolven.
I mitten på cylinder loppet känns det som det har tagit på cylindern urgröpt skavt. Känns även lite skavt på något annat ställe med.
Antar att det sannolikt är det som är orsaken till mitt problem...?

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 28 jul 2010 11:00
av släggan
Vilken huvudcylinder har jag? Det finns några att välja mellan. Har trummor dunt om. 400motor. Belko , Bendex ? Utan bromsservo fanns bara ett alternativ..?

Re: Bromspedalen går i botten..

Postat: 28 jul 2010 17:08
av The Judge
Om du byter hela huvudcylindern så kvittar det vilket märke, Moraine eller Bendix, du använder, det är bara vid renovering som man måste veta vilken man har för att få rätt innehåll.

Moraines lock är "toppig" på mitten av kuporna, Bendix lock är "toppigt" i ändarna.