Sida 1 av 1

Instrumentbräda

Postat: 27 aug 2017 18:49
av pontcar
Hej är det någon som vet vad detta är som sitter till vänster om ac utsläppet på brädan ser ut som en liten högtalare eller luftutsläpp

Re: Instrumentbräda

Postat: 28 aug 2017 19:31
av pontcar
Ursäkta glömde säga att bilen är en Bonneville cab 65a om inte alla ser det.

Re: Instrumentbräda

Postat: 29 aug 2017 07:35
av Ronnie S
Jag gissar att det sitter Comfortron på bilen, alltså dåtidens klimatanläggning? Innanför gallret sitter i så fall temperatursensorn till klimatanläggningen.

Jag är inte helt uppdaterad på vad som fanns till Bonneville, men på t ex Cadillac fanns det i mitten av 60-talet både "vanlig" AC (manuellt reglerad) och Comfortron som tillbehör. Jag antar att man kunde få både och även på Pontiac, gallret är väldigt likt det som sitter på Cadillac i alla fall.

Re: Instrumentbräda

Postat: 29 aug 2017 18:26
av pontcar
Tack Ronnie S mycket intressant att få veta. Detta är min polares nyinköpta Bonneville jag har själv en Bonneville 65a utan detta tillbehör misstänker att det är ett ganska ovanligt tillbehör.

Re: Instrumentbräda

Postat: 31 aug 2017 11:24
av Ronnie S
Det verkar inte heta Comfortron på Pontiac, de olika GM-märkena verkar ha haft olika namn för klimatanläggningen. Enligt länken nedan så fanns det "Tri-Comfort Air Conditioner" (som var manuellt reglerad) och "Automatic temperature Control Air conditioning".
http://www.oldcarbrochures.org/index.ph ... Catalog-10

Re: Instrumentbräda

Postat: 31 aug 2017 18:03
av pontcar
OK tack.