Sida 1 av 1

Grund inställning

Postat: 13 aug 2014 12:15
av amsjoel
Jag har ett litet tomgångs problem då bilen står och "hoppar" och vill gärna tjuvstanna. Motorn är en 389 med en 4-ports Carter förgasare.
Någon som vet hur man gör en "grund inställning" på en sådan? Finns 3 stycken skruvar i framkant av förgasaren. en stor i mitten och 2 små på sidan ( en på var sida om den stora) Samt vad ska tändningen stå på en sådan motor? Är de 10 grader före som på dom flesta motorer eller är det något annat på dessa?

Tack på förhand för svar.

Re: Grund inställning

Postat: 13 aug 2014 19:07
av The Judge
© Copyright 2013 Kent Olsson, kentsqjet

Tomgångsjustering Carter AFB

1. Som en preliminär inställning, skruva in luftskruven lätt i botten, sedan ut ett halvt varv. Blandskruvarna skruvas också lätt i botten sedan ett varv ut.

2. Tillsätt P-bromsen, lägg växeln i neutral och koppla en varvräknare (samt helst en vacuummätare) till motorn.

3. Starta motorn och värm upp den ordentligt. Var säker på att choken är helt öppen och att snabbtomgången inte ligger till.

4. Med driftvarm motor justera luftskruven/tomgångsvarvet till specificerat varvtal. (Med automatlåda ska driven ligga i).

5. Justera blandningsskruvarna till bästa tomgång, högsta varvtal (och vakuum).

6. Justera luftskruven/tomgångsvarvet igen om justeringen av blandningsskruvarna ändrade varvtalet.

7. Efterjustera blandskruvarna för att försäkra dig om den jämnast möjliga tomgången.

Notering 1: Efterjustera alltid blandningsskruvarna efter varvtalsjustering med luftskruven/tomgångsskruven.

Notering 2: Vissa AFB har vanlig tomgångsvarvsskruv som påverkar primärspjällens öppningsgrad i stället för luftskruven.
På modeller med luftskruv, ska spjällen alltid vara helt stängda vid tomgång.

Sen kan det ju vara så att förgasaren behöver en riktig service också.
Jag kan identifiera dessa förgasare även utan bricka, vid renovering, genom min dokumentation.

Tändpunkten ställs till 6° före TDC med slangen till vakuumförställningen bortkopplad och pluggad under justeringen, som ska göras efter att kamvinkeln (brytar-avståndet) ställts till 30°.

Re: Grund inställning

Postat: 15 aug 2014 07:37
av lillgamen
Du judge jag har 2st carter förgasare vad tar du för att renovera såna,, båda 4portare,