är det nån här inne som har koll på hur torkarna funkar på en Chieftain förutom att dom går på vaccum, vilka anslutningar som ska va kopplade på torkarmotorn på min är det bara en slang ansluten sen är det en anslutning som ej är kopplad men det suger lite där, sätter jag tummen där så går torkarna upp lite till men sen stopp, släpper tummen en stund och sen pluggar igen så går dom upp till max men dom går inte tillbaka så frågan är vad den andra anslutningen är till.
Alla tips mottages tacksamt, snart cruising här i stan och med tanke på hur sommarn har varit så går det nog åt fungerande torkare.
Annons
Re: Vaccumtorkare
2fixat plockade isär skiten, rengjorde fettade in den på nytt samt skimsade upp hela motorn vid infästningen så nu funkar den.

