Annons

Bromspedalen går i botten..

1
När jag trycker på bromsen så sjunker den mjukt ner i botten. Så tar den precis bara lite i botten. Jag har provat byta bromsolja och luftat riktigt utan framgång. E det bromsbackarna eller någon huvudcylinder som strular? Mvh / Catalina 69 (trumbromsar)
Annons

Re: Bromspedalen går i botten..

3
Ok..Verkar inte som om det har läckt någonstans under bilen.
Ser lite fuktigt ut vid nipplen på den bakre kammaren i huvudcylindern. Den var dessutom nästan tom.

Men även om det skulle läcka väldigt lite så skulle det väl ändå bromsen fungera ända tills huvudcylindern e tom på olja. Det kan ju ta veckor..!

E det inget annat som kan spöka?
Eller det e utan tvekan huvudcylindern som e boven?
Mvh Släggan

Re: Bromspedalen går i botten..

5
Den har inte läckt ut någon som helst synlig olja alls efter jag luftat o haft mig. Bromsen går ändå mjukt ner i botten. Och allra längs ner bromsar den till lite..

Om det tar 1 vecka för en droppe olja att tränga ut så tar det minst lika lång tid för motsvarande luft att tränga in.. :roll:

Re: Bromspedalen går i botten..

6
släggan skrev:Den har inte läckt ut någon som helst synlig olja alls efter jag luftat o haft mig. Bromsen går ändå mjukt ner i botten. Och allra längs ner bromsar den till lite..

Om det tar 1 vecka för en droppe olja att tränga ut så tar det minst lika lång tid för motsvarande luft att tränga in.. :roll:
Din beskrivning berättar för mig att tätningarna på kolven i huvudcylindern inte håller tätt, sannolikt p.g.a. rost i cylinderns mitt då eftersom det nyper till litet i slutet på slaget?
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: Bromspedalen går i botten..

8
Jag hade istort sätt liknande problem, Det läkte mot servon. En renoverings sats kostar mellan 300-450 och jag fick tag på en ny cylinder för 1000:- grejjen är den att om du tänker renovera själv så kan det visa sig att cylindern är sämre än tänkt. Jag skulle köpt en färdig från början. Kan ge nr till en kille som kan fixa både cylinder och pcknings sats om du så vill.

Eklunds Bilservice Åshammar: 0290-50650 "Strax utanför sandviken" Han kanske kan skicka eller i sin tur hänvisa till annan närmare återförsäljare"

Re: Bromspedalen går i botten..

9
Som pontrace säger!

Men för din egen nyfikenhets skull, plocka bort de du har och undersök den!
Om loppet är alltför rostigt så är det bara att köpa en ny för en tusing, som håller i 40+ år till.
Även HansenRacing har passande huvudcylinder till din bil, och repsats om det skulle visa sig räcka?

(Billigare dock att ta hem en från www.rockauto.com själv).
1966 GTO TriPower
1970 GTO TheJudge
KentsQjet
http://www.poci.org/
http://gtoaa.org/

Re: Bromspedalen går i botten..

11
Hej
Jag hade problem med luftningen på min Firebird 67. det blev inte bra hur jag än gjorde. visade sig att fördelningsventilen till bakhjulen, tror den heter det. (Proportioning valve på engelska) läckte så den sög in luft den vägen. Bytte ut den och sedan gick det att lufta bromsarna med önskat resultat! kan vara värt att kolla om du nu har en, Tror att den bara satt på bilar med skivbromsar fram.

Re: Bromspedalen går i botten..

12
Nu har jag plockat ner huvudcylindern för kontroll. Men får inte ut den innersta kolven.
I mitten på cylinder loppet känns det som det har tagit på cylindern urgröpt skavt. Känns även lite skavt på något annat ställe med.
Antar att det sannolikt är det som är orsaken till mitt problem...?